Kitaplar

Fihrist Kitap / Roman

Deri Kalınlığında
Mustafa Çapa

“Söyleyecek sözün varsa yaz diyorlar. Bu belki fikir yazıları için geçerli olabilir de yazacağın şey hikaye(n) ise, tam tersi, söyleyecek sözün kalmadığı için yazarsın. Söyleyecek bir sözün yoksa hikaye anlatmaya başlarsın. “Bana hikaye anlatma” derler, “gerçeği söyle!” Fakat aslında gerçeği duymak istemezler, istemediler.”

—-

O çocuğu biliyorsunuz, içinizde. Zihninizde yeri var. Ötekileştirilen ve uyumsuz bir yabancıya dönüştürülen bir gencin hikayesi bu. Hatırlayın onu, içinizde… Dinleyin ve öfkesine tanıklık edin. Her an onun kadar büyük kaybedebilirsiniz.

Toplumla ilişkisi kökten kurulan bu karakterde, gerçeğin özüne duyduğu açlığı kabartan bir soyutlanma yaşanıyor. Öfkenin ve kontrolü kaybetmişliğin verdiği özgüvenle intikamın kapıları aralanırken, gerçek olan, hayalin buğulu sahasında ifadesini buluyor. Gerçek, kayboldukça daha bir tutkuyla hayalin merkezine oturuyor.

Tanıyorsunuz bu çocuğu, ama siz bir adım öncesinde durdunuz, toplumla aranızdaki bağı tutan o ince ip kopmadı. Ya kopsaydı… Sınırların yeniden ve hırçın bir yalnızlıkla çizildiği, sevgiliye ulaşma çabasının öfkeli bir mizaçta karşılık bulduğu, cinayeti bol bir gerçeklik… Yine de tüm karartısıyla, hayalin içinde gerçeği arzulamanın, gerçeği yaratmanın mutluluğunu hisseden bir katil. Tanıyorsunuz onu, yanınızdan geçti bir dönem, içinizden geçti.

Düşüncesi içinizden geçti.

(Ömer Alkan)

Fihrist Kitap / Şiir

Salınım
Meral Bağcı

bir çizgi diğerinin üstüne geçer renk darbesinde

şiir keşfinde açığa çıkar nebulalar

—-

Şiirin katı ve tanecikli yapısına atıfta bulunan diliyle Meral Bağcı, şiirinde tüm bağlarından arınmış, kurtarılmış veya ayıklanmış kelimeleriyle bütünlük inşa ediyor.

Şiirinde sanki okuyucuya şu tonda konuşuyor: Zor olabilir anlaşılması; önemli olan, tekil kelimelerin yan yana geldiğinde çoğullaşan yapısı. Meral Bağcı’nın şiirinde önem kazanan, parçacıkların yan yana geldiğinde ifadesini bulduğu o kolaj çabası… (Ömer Alkan)

Fihrist Kitap / Anlatı

Selman Öztürk, günlük kahve tüketimi 3,85 litre. Kahve onun için su yerine geçiyor. Gün kahveyle başlayıp, kahveyle bitmiyor. Selman’da günler kahveyle bitmiyor.

Ömer Alkan, günlük kahve tüketimi o denli değil. Parmaklarına sinen kahve kokusu onun derdini anlatıyor, Ömer kahveyi yapmayı sonra da koklamayı seviyor. Bir garip dudak, parmak tiryakiliği.

Gecenin körkütüğünde, kafein damarları biraz fazla gerdiğinde Ömer, masadaki kahveye bakıyor ve kahveden artakalan zaman diliminde yapacak bir şey arıyor. 18. ile 19. porsiyonu birbirine bağlayacak bir konu… 19. ve 20. porsiyon aralığına da bir konu gerekli. Uzun bir konu, uzun basbayağı, upuzun hani… Selman’a bakıyor.

Leb demeden kasımpatıları anlayan Selman devreye giriyor. 

“Hane” bizi mekanına bu sözlerle davet ediyor ve zihinlerin kapısını bu duyguyla açıyor. Sanat üzerine ilerleyen diyalog böyle bir an içinde başlıyor.

Fihrist Kitap / Şiir

Vuruşmak öylesine
bir anda yani ansızın
asla buluşmayacak iki kıtanın kaynaşmasıdır.
Şiddet dediğin, üretim çılgınlığıdır
barışmadır el ele verip
tüm gücüyle bir anda kavuşup
kan akıtmadır birbirinin üzerine.
taraflar birbirini içiyor
kutsal ki ne kutsal…

Vuruşmak bir kitabedir.
Ehline sorun, tanrısına…
Şiddet dediğin
orta yere çatırdayarak bir dağ dikiyor
çıkın tepesine, yırtın son perdeyi bir kerede
Musa olun.

 

– Yalancı Peygamber – 
Yemin ederim doğruyu söylüyorum, öldürün beni, silin ismimi tarihten ama doğruyu söylüyorum. Yalnız ve yalnız Hakikat’e itaat ediyorum.

– Bilinmeyen Bir Peygamber –
Adımın değeri yok, bir sayı kadar ediyorum, 124 bin peygamberden biriyim. Ya da hiçbir şey… Yalnız ve yalnız Hakikat’e itaat ediyorum.

– Bilinen Bir Peygamber –
Tahtımı deviriyorlar, diyorlar ki çok oluyorum. Yeter artık. Ayak takımının altına seriliyorum. Makamım üstüne çıkmışlar, Hakikat’e itaat et diyorlar, hakikat nedir ki? Benden başka hakikat var mı diyorum…

– Müridi bol bir başkası –
Bu kadar zaman çabamla topladım buncasını. Bilmediklerini sundum onlara, hepsinden önemlisi, bilmediklerini söyledim onlara. Bilmiyorsunuz! Ey avam, bilmiyorsunuz ve ben biliyorum! Ama şimdi çekilip nereye gidiyorsunuz…

– Ümmeti bol bir diğeri, Peygamberlerin Peygamberi –
Peygamberler meclisindeyim ve bir duyum alıyorum, bir hakikat söylemidir gidiyor. Nedir bu hakikat? Neyse bu hakikat, onu en iyi biz getiririz! Şimdi hanginiz Alkan, bir adım öne gelsin!

– Kainatın Efendisi –
Yaklaş Alkan bana. Evet…
(Hakikat demek… Söyle bakalım.
Bu yeni dönemde bana yetki verirler mi?)

Fihrist Kitap / Şiir

Kor büyür de, dünyam
küçülürcesine tersine
bir karaya oturur
Elimdeyse kurusundan yemişim…
 
Dirayetim yukarı, dürtüler yukarı
dünüm yanar da, kor ateşim yukarı
Kaldıracın saymadığı yükümle sıcağım
Göğü aşarım
Doğalı, biri
birimleri aşarım
Değil mi ki adımlar önce
basar yere, sonra sıçrar
Ta ki göğsü taşır istemsiz
bu havadar sokaklar
İlgim yukarı, arzum şehvani
Dahili uzvum sen, sen
her biriniz yukarı
 
Gölgeyle kavgalıyız
izdüşümü bırakmayı inkar edercesine…

– İsimsiz Bir Anne –
Ömer Alkan’ın ölümü bile üretimini durduramamış. Nasıl bir yücelik… Bu kitap hangi doğuma işaret ediyor acaba, kimin çocuğunun doğumuna tanık oluyor…

– Tarihten Bir Anne –
Bu kitapta beklenen çocuğa vurgu yapıyor Alkan, bir büyük doğacak ve kurtaracak bizi, bir gözle süzecek ve açık edecek doğruyu, gerçeği…

– Geleceğin Köründen Bir Anne –
Bekliyorum, çocuğuma vurgu yapıyor Alkan, doğumum kutlu olacak, kurtaracak bizi, bir gözle süzecek ve düşmanı açık edecek, çocuğum doğacak ve yırtacak yalanın saklandığı perdeyi.

– Her Çağın İçinden Anneler –
Öldü Alkan ve çocuğumu besliyor söylediği, kitabını kulağına okuyorum uykudan önce, bir kurtarıcı geliyor benim kanımdan yeryüzüne…

– Ömer Alkan –
Öldüm ve yine doğuyorum her çağın içinden, okuyorum kulağıma küçük sözler, sayıca çokluğa akıyor doğduğum nehirler, biricik her biri ve kendince tekiller. Meğer bereket sadelikte birikirmiş. Meğer söz gökten inmez, toprakta yetişirmiş…

Fihrist Kitap / Şiir

kazanan ve kaybeden
akşamüstü aynı beldede
sıyırır kanı kılıcından.
aynı hararet her birinde
boğazdan akan giden
farklı yudumlar meşrebince
susuz gecelere hazırlık var.

kınına kavuşur günü geçen

akşama değin savunursun hattını
saldıranı kovan adam olmak mı
kılıcına değen teni arzulamak mı
öyleyiz her birimiz bilirsin
böyleyiz, aynıyız
bir kılıç artığı

– Pulitzer Ölümsüz Yazarlar Listesi –
Ölmeden önce okunmalı!

– Dante Alighieri –
Ölsek ne olur, okunmalı. cennette yasaklı, cehennemde yanar, sokulmamalı. Arafın orta yerinde okunmalı

– Felçli haliyle Nietzsche, dili gözlerinde –
Ben gidiyorum ama o geldi ya mutluyum, Üst insanı yazdım şimdi de okuyorum.

– Tuvalette Oğuz Atay, son saatinde –
Daha ölmedim albayım, biraz daha konuşabilirim sizinle. Okumuş beni belli, ben de okuyabilirim onu size.

– Ömer Alkan, toprağa değdiğinde –
Bir öldük ya şimdi konuşabiliriz size.
Yaşarken yaşlıydık ve aksi, şimdi işaret edileniz aksine. Putuz şimdinin zihninde. Evciliz. Bir o kadar tok karınlı… Sivriliriz her mızrak ucunda. Bir o kadar uyumlu, kullanışlı… Her savaşınıza giyindik, hazırız. Öldük ya şimdi, sizin için konuşabiliriz size.

Fihrist Kitap / Şiir

Bizler ki endamıyla tüten bacanın altında
Dizginleri bir kenara bıraktık
Unuttuk ve tam unuttuk onları
Bizler müziğin keşif yolu kulları
Bizler revaç bilinen dingin koruları
Sildik ve tam sildik bilinmez uğruna
Yolları kan tutana dek kanat çırptık
Uğruna aşkın müziğin

“…Kan ile verilen mesaj belli: tutku. Yoğun bir şevkle tüylerinize kadar irkildiğinizi hissedin. Bu irkilmeyi haz ve acıyı birleştirecek noktaya kadar götürün. İşte bu noktayı belirtecek yoğunluğun yegane imgesidir kan. Direkttir. Uluortadır, içeride olsa da meydandadır. O yüzden, böyle bir tutku savaşı arzular. Dingin korularda sıkılır, gözleri kapıya bakar ve terk etmek için an kollar. Kan dediğin, yolunu bulur ve kale duvarlarından aşağı akar. Gerisi müzik. Gerisi savaşın davul ritmi. Gerisi yaylı acısı ve koronun çığlığı…”

(Ömer Alkan)

– İsmini vermek istemeyen bir şair: “…kıskanıyorum, hırsımdan çatlıyorum.”

– İsmini verse de bilinmeyen bir şair: “…benden esinlenmiş, hissediyorum.”

– Eskilerin “bestseller” şairi, edebiyat meclislerinin vazgeçilmezi, Sacit Adımıozankoyun: “…olmuş gibi, ama daha yolu var, hani olacak gibi sanki ama bilemiyorum. Pipomu uzatır mısınız rica etsem…”

– 70’lerin dergi şairi: “…şimdiki gençleri anlamıyorum. Eskiden yayınlanan şiir başına iyi para alırdık. Şu an olsa başka sektör denerim. O yüzden, pas diyorum.”

– Ömer Edip Cansever: “…sen, Ruhi Bey sana diyorum, nasılsın?” …kimse sevemez kimseyi, nasılız, nasılsınız, nasılızlar…

Fihrist Kitap / Deneme

“Şaşırırsınız, gerçeği söylemek için başladım söze. Ama işte karşınızdayım ve bir sahne adamıyım. Sahneler gerçeği dile getirmek için kurulmaz. Nasıl da saptırır doğruyu, apaçığı, dolaysız görüneni… Sahneler. Ne de sürme gözlüler…

Sahnede olmanın şu mızrakucu hali, gözlerin etime kabaca batışı. Bunlardan kurtulmalıyım önce ve derin nefes almalıyım. Evet, başlayalım.” 

Yazmaya muhtaç bir adamın “Söylem”i elimde tuttuğum… “Beni anlayın.” derdiyle değil, “Beni anlamasanız da buradayım, buyum.” rahatlığıyla yazan bir adamın var olma çabası.

Bu çağlar gibi yazan adam birçoklarının sinir uçlarına basacak. Çünkü sevmezler şeridi aşanları, öncekilerin açtığı yolu bırakıp kendine yol açanları. Çünkü kurallar… Sahi kim koydu kuralları? Kim uydu kurallara? Kim başlattı bu oyunu? 

Oyununuz batsın, bu adam yazacak. Ben duramadım önünde, kimse duramayacak. (Editör’den)

– New York Times – “Vay Be!”

– The Sun – “Etkileyici

– The Telegraph – “Kışkırtıcı”

– The Guardian – “Tahrik Edici!”

– The Bild – “Mmm… Das ist Gut!” 

– Söke Belediyesi Arşiv Müdürlüğü Yayıncılık Teftiş Kurulu – “İşbu eserde sakıncalı içerik bulunmamaktadır.”