Fihrist Portre ile her hafta çarşamba günü bir yazarı özel konuk alarak; sanatçının şiirini, hikâyesini veya edebî denemesini sunuyoruz. Eser eşliğinde yazarı da kısaca tanıttığımız Portre ile sanatçı kimliğine kısa bir ışık tutuyoruz.

Portre: Deniz Zeybek

Yaşamı Salgılıyorum, Bu Salgında / Şiir

Kaç duvar arası evde dönüp durdum yine
İki aydır yaptığım yolculuk hep kendi içime
Kederlendim, oturmaktan ağrıyan kemiklerime
Yaşamak mı bu baba?

Herkes kapılarını kapatmış sur gibi
Hava aldıkları tek alan balkonları
Bir gözüm hayatı arar, diğeri hasreti
Yaşamak mı bu baba?

Gerçekten hasta olduğuma inandım
Yüzüme maske takıp elime eldiven geçirdiğimde
Ürperdim, sıkıldım, yine ağladım
Yaşamak mı bu baba?

Herkes tuhaf hisler içinde
Bu salgın da bitecek, hayat dönecek bir gün normale
Benim bu gözüm yine bir aşkın hasretinde
Yaşamak mı bu baba!

 

Röportaj

– Sanat kavramına odaklandığımızda, zihninizde beliren ilk cümleler nelerdir?

Sanat, hem taklit hem de yaratıcılıktır. Özgünlüğü yakalamak için esinlenmenin içinden geçmektir. Ruha iyi gelse de zihni allak bullak edendir sanat.

– Sanat kavramına bakışınız, eserlerinize yansıyor mu? Yoksa ürünleriniz, düşünsel olmaktan ziyade içsel ve anlık yansımalarınız mı?

-Gönlümden damıtmadığım hiçbir sözcük eserlerimde yer bulmaz ve o damıtılan sözcükler, zihnimden ürer. “Şu an”dan türeyenler bile kalp ve beynin bileşimidir. Sanata bakışım, düşünüp hissettiğim kadardır. 

– Sanat adına neler gerçekleştirdiniz, neler gerçekleştirmek istersiniz?Gelecekte çıkarmak istediğiniz ürünler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-Fayrap ve Varlık başta olmak üzere pek çok dergide yayımlanan şiirlerimin devamında, Kasım 2019’da ilk şiir kitabım olan “Denize Saçılan Manşetler”i çıkarttım. Gerçekleştirdiğim en somut eylemler bunlar bakıldığında. Seslendirme sanatçılığı ve radyo tiyatrosu da kimilerine göre sanattan sayılıyor, -o kimler kim bilinmiyor- bu ikisi de edebiyatın yanında benimle yürüyor. Şiir, yaşamımda hep olsun istiyorum. Bu, dergilerde yayımlanarak olur, kitaplaştırılarak da olur; ya da sadece bana kalır ama benimle olur. Gerçekleştirmeyi istediğim bir şey var ki o da; günlüklerimi zamanı geldiğinde -ne zaman bilmiyorum- yayımlamaktır.

Kısa Biyografi

3 Şubat 1998 senesinde Kastamonu’da doğdu. İlk ve ortaöğretim hayatı Adana’da geçti. 2016’da üniversiteyi kazanarak İstanbul’a gitti. Halen İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisidir. Üniversite radyosu ve kanalında programlar hazırlayıp sunmaktadır. Radyo İletişim’de; Deniz Mağarası, Ve Şimdi İyi Haberler ve Gün Ortası programlarını hazırlayıp sundu. İUWEBTV’de Rötarlı Kadın adlı edebiyat programıyla karşınıza çıktı. Show TV, NTV ve Bengütürk gibi kurumlarda mesleğini icra etti. Çeşitli kültür-sanat dergilerinde sanatçılarla söyleşti. Varlık gibi daha pek çok edebiyat dergisinde şiirleri yayımlandı. Kasım 2019’da ilk şiir kitabı olan “Denize Saçılan Manşetler”i çıkardı. TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması’nda Radyo Tiyatrosu dalında; “Yalnız Kadınlar Sokağı Fotoğrafçısı” adlı eserle ilk 5’e kaldı. Şu anda youtube kanalında İntihar İstasyonu programını hazırlayıp sunmakta. Her şey bir yana hâlâ yaşamakta!