HAKKIMIZDA

2012 yılında başlayan bir hikaye olarak, Fihrist önce dergiydi, birlik çabasıyla üretimin kıymet getireceğine inanan, tematik yayınlar eşliğinde bir ansiklopedik seri oluşturacak ruhla ortaya çıktı. Sonrasında hep bu fikrin devamı niteliğinde çalışmalar içinde bulundu, durgun olduğu dönemlerde dahi, Ömer Alkan’ın zihninde ve ürünlerinde yaşadı, gelişti. Proje tasarım çalışmalarından, grafik üretimine, dramaturjiden müziğe, eğitim çalışmalarından, basılı yayıncılığın türlü safhalarına uzanan yelpazede türlü üründe hayat buldu. 2018’de Fihrist Kitap olarak yayıncılık çalışmalarına başladığı süreç sonrasında bile, bir okul veya bir ekol bilinciyle farklı çalışmaların birliği içerisinde bütüncül bir yaşam modeli ortaya çıkardı. Uygulamaya yönelik çalışmaları ise zaman içerisinde Fihrist Atölye başlığı etrafında topladı. Kısacası Fihrist, ilk günden bu yana fikri zemini doğrultusunda bir üretim ağı inşa ederek türlü çeşit alanda kendini gerçekleştiriyor. 

Fihrist Kitap, 2021 yılının ilk yarısı sona erdiğinde 40. kitabı yayın hayatına kazandırmıştı; ve 2021 yılı boyunca basılmak üzere hazırlanan 60 kitaba yakın çalışma bulunuyor. Dolayısıyla Fihrist Kitap, hızlı ve bir ivmeyle ilerliyor ve mümkün olduğunca Türkçeye ilk defa çevrilmiş çalışmaları nitelikli diziler içerisinde okuyucuya sunmayı hedefliyor. Yerli yayınlara da mümkün olduğunca destek vermeye gayret ediyor; şiir de dahil olmak üzere, edebi ve düşünce metinleri anlamında yerli yazarlara yayın takviminde yer veriyor. 

Yayıncılık adına fark yarattığı noktalardan ilki Türkçeye ilk kez kazandırdığı eserler ise, ikinci belirleyici farklılığı seçkin dizileridir. Fihrist Kitap, diziler oluşturma konusunda titiz davranmaktadır. Diğer yayınevlerinin uyguladığı yöntemle, yani yığın şeklinde, roman, şiir, hikaye, araştırma genel başlıkları altında bir dizi değil; Fihrist Kitap, oldukça planlı ve birbirlerini destekleyecek yayınların birliğini hedefliyor. Bu şekilde bir Türkçe literatürler yaratılabileceğini düşünüyor, metinlerin karşılaştırmasına imkan yaratan bir uzun soluklu plan çerçevesinde yan yana gelmiş kitaplar ile konu ile ilgili Türkçe literatürün gelişebilmesine olanak sağlayabileceğine inanıyor. Örneğin Fihrist Kitap olarak biz, Ütopya, Distopya, Bilimkurgu dizisindeki tarihi değeri çok yüksek ve Türkçeye ilk defa çevrilmiş bu kitaplarımız sayesinde bir bilimkurgunun tam anlamıyla kök salabileceğini düşünüyoruz. Bunun gibi, düşünce dizilerimiz, feminist ütopyalar dizimiz, klasikler dizimiz, yaşam öyküsü dizimiz ve daha birçok seçkin dizilerimiz eşliğinde nitelikli yayıncılık hedefimizi sürdürme çabasındayız.

Bülten'e Üye Ol

Fihrist Kitap Çalışmalarından Haberdar Ol