Fihrist Portre ile her hafta çarşamba günü bir yazarı özel konuk alarak; sanatçının şiirini, hikâyesini veya edebî denemesini sunuyoruz. Eser eşliğinde yazarı da kısaca tanıttığımız Portre ile sanatçı kimliğine kısa bir ışık tutuyoruz.

Portre: Eyüp Özergin

İd / Şiir

Prehistorik bakışların

Tek hücreli gölgelerin

Şeffaf sularında

Sallanan saçlarına beni anımsatırken Sonbahara senin adını verdim 

Astığım tanıksız mısraların

Son faili olan gözlerine. 

Çıkıp gelsem

İnceldikçe ıslık çalan 

Rüzgâr dokunsa ruhuma Ve

Yağmur nöbetleri evcil bir hüznün 

Son perdesinde seni anımsatsa 

Onca bilinmezlik akacak

Özlem ırmaklarına.

Röportaj

– Sanat kavramına odaklandığınızda, zihninizde beliren ilk cümleler nelerdir?

Sanat kavramını aslında bir satranç oyununa benzetebiliriz, halkın mutluluğu uğruna uğraş veren soylu  sanatçılar gibi…

– Sanat kavramına bakışınız, eserlerinize yansıyor mu? Yoksa ürünleriniz, düşünsel olmaktan ziyade içsel ve anlık yansımalarınız mı?

-Bana göre sanatçı, ressam; halk ise betimlenen acılar, hüzünler, mutluluklardır. Sanatçının bunu en iyi şekilde ve sanatsal bir kaygıyla resmedebilmesi asli görevidir. 

– Sanat adına neler gerçekleştirdiniz, neler gerçekleştirmek istersiniz? Gelecekte çıkarmak istediğiniz ürünler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-Öncelikle kendi kalemimi bulmak için çok uğraş verdim. Bunu yaparken halkla bütünleşmek adına oturumlar düzenledim, şiirler okudum, güzele dair ne varsa kalbime işledim. Sonra kalemime yansıdı, tıpkı gökyüzünün gözlerin aynası oluşu gibi.

Özetle; Dargın ve kırılgan bir durakta bekleyenlerin haykırışları…

Kısa Biyografi

Merhaba, ben siyanürlü bir nisan akşamında  Mardin’in Kızıltepe ilçesinde doğdum. Bölgedeki çoğu aile gibi biz de kalabalık bir aileyiz, ben de ailenin 7. çocuğuyum. Sanata ve edebiyata ilgim henüz çocuk yaşta babamın teypten dinlediği dengbej şarkılarıyla başladı. Birbirini takip eden yıllarda ise edebiyat hocalarımın teşvikiyle kendimi şiirde buldum. Belki bunda sesimin şiire yatkın olmasının da etkisi vardır. Birkaç şiir yarışmasına katıldım, iyi derecelere  girdim; birkaç dergide şiirlerim yayımlandı. Ardından  Eylül 2020’de İlon kitabımı bastırdım.