Yayımcılık Çalışmaları

Kitap, dergi ve diğer basılı yayıncılık alanlarında detaylı destek için Fihrist ekibi olarak yanınızdayız. Fihrist ismi altında yayınlanmasını istediğiniz dosyaları ise bize ayrıca e-mail aracılığıyla iletebilirsiniz.

Bir kitap çalışması, basılmadan önce “dosya” olarak adlandırılır. Dolayısıyla, yazarlar bir yayınevine  çalışmasını gönderdiklerinde, editörler yazarın kendi ürününe “kitabım” değil, “kitap dosyam” demesini beklerler. Bu durum, öncelikle kitabın bitmemişliğinin adlandırmasıdır. Yayınevi ve editörler, yazardan bu anlamda yeni fikirlere, düzenlemelere ve yönlendirmelere açıklık beklerler. Yayınevine gelen bir çalışma, kabul gördükten sonra birçok farklı aşama ile yayına hazır hale gelir ve basılır; sonunda, internet üzerinden ya da kitabevi raflarında yerini bulur. Bu aşamaları 4 ana başlıkta değerlendirmek mümkündür: Editörlük, Dizgi ve Grafik Tasarım, Matbaa, ve son olarak, Dağıtım.

Bunun yanında, dergi ve diğer basılı yayımcılık çalışmaları kendine özgü farklılıklar taşıyor olsalar da, genel anlamda bu düzlemi takip etmektedirler. 

Dosyanın kalitesini, çoğu zaman yazara rağmen, yukarı çıkaran editörler 

Basıma yönelik görsel tasarım çalışmaları

3- Matbaa

Yayımcılıkta, tecrübesine ihtiyaç duyulan matbaacılar ile ilişkiler

4- Dağıtım

Basılı yayımcılığın kontrolünü elinde bulunduran dağıtımcılar ile ilişkiler

Basım alanında tüm talepleriniz için fihrist ekibine e-mail aracılığıyla ya da sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bülten'e Üye Ol

Fihrist Kitap Çalışmalarından Haberdar Ol