Fihrist Portre ile her hafta çarşamba günü bir yazarı özel konuk alarak; sanatçının şiirini, hikâyesini veya edebî denemesini sunuyoruz. Eser eşliğinde yazarı da kısaca tanıttığımız Portre ile sanatçı kimliğine kısa bir ışık tutuyoruz.

Portre: Yiğit Ergün

budalı orman ve devrik aslan / Şiir

                                                                                            unutuyorum birilerini

                                                                                            birilerinin beni unuttuğu gibi

 

 

bir yürüyüş daha dağılıyor yine devrimci kriz yok

bileşenlerini parçalıyor hüzün gözlerimin yaş günü

hiçlikte büyü anonim çok satanlar çürük

ayaktayken tanrı, oturduğumda şeytan kaplıyor üstümü

 

duvarlar ve putlar hep aklımdalar

tanrı allaha dönüşmüyor mülk sırtımda yük

epifiz bezi uyurgezer olduğum ten riyakar

bu ilk çakılışım değil ne de son olacak

 

büyüdüm arzu kıvrımlarında birkaç tin çığlık

sazımdaki kan çıkmadı kötü kokular sarmaşık

ilelebet yanlışlıktı evrene biçilen yük

borçlarımızı ödedi mi hepimiz iyi insandık

 

bir deniz yoktu başka bir limana kucak

geri sayım hazzaydı varlığım varsayım

sağ tarafta çukur sarmalı sol şerit sabıkalı

devran denilen dümen bu memlekette kayyum

 

bir rahata ermez oturduğumuz yerimiz

ayıkken huzursuz ve göçe meyilli beynimiz

büyüyen bir rabarba hal-i pürmelalimiz

bu çağda biz bize layık değiliz

 

 

sevgili günlük bol kepçe hırs ve tahakküm

sevgili yarın kim bilir hangi tip felaket

sevgili zaman varsa yoksa orantısız ironi

sevgili senden çıkmazsam halim araptan harap

 

bekliyoruz.. belki yarın gökten bir tren gelir.

Röportaj

– Sanat kavramına odaklandığınızda, zihninizde beliren ilk cümleler nelerdir?

sanat kavramına odaklandığımda bende ilk beliren cümleler şunlar olabilir:

acının ve sancının estetiği. korkusuz ve cüretkar farkındalık.  figürün sonsuzlaşabildiği dans. yüksek ironi. içteki kaotik yığıntıyı dışa şiirsel kusabilme yeteneği. karşı duruş. provokasyon.

– Sanat kavramına bakışınız, eserlerinize yansıyor mu? Yoksa ürünleriniz, düşünsel olmaktan ziyade içsel ve anlık yansımalarınız mı?

-elbette duruşum, kavrayışım eserlerime yansıyor. bu yansıma yer yer politik argümanlar, protest çıkışlarla olabileceği gibi yer yer insan ilişkilerindeki açmazlar, kadın-erkek ilişkileri, evrene dair soru(n)lar, cinsellik ve ekonomi-politik durumlar olabiliyor. fakat sanatın, özellikle de şiirin başta bir yetenek işi olduğuna inanlardanım. şimdiye kadar yazdığım çoğu şiir anlık gelen ilhamlarla, sıkışmalarla ve o anki yoğunlaşmalarla yazıldı. şiirlerimin üzerinde hiç çalışmadım mı? evet çalıştıklarım oldu. ama şiir benim için o ilk oturuş ve yoğunlaşmada ortaya çıkar genelde.

– Sanat adına neler gerçekleştirdiniz, neler gerçekleştirmek istersiniz?Gelecekte çıkarmak istediğiniz ürünler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-2 çıkmış şiir kitabım var. gece gelen* ve halim vaktime küskün*. bir tane bitmiş şiir dosyam var. önümüzdeki birkaç ay içinde çıkarmayı planladığım ve üzerinde çalıştığım 2 booklet projem var. bu bookletlerde şiirle birlikte bazı düzyazı metinlerim, denemelerim ve çizer arkadaşların yapacağı iç çizimler olması muhtemel..

şimdilik en sık ürettiğim alan şiir. bazı dergilerde ve ağırlıkla fanzinlerde, bağımsız yayınlarda yer almaya çalışıyorum. sinema okudum, gelecekte yönetmenlik ve senaristlik gibi bir hedefim var. sanırım buna birkaç yıl daha var.. 30’larım bitmeden ömür müsaade ederse; uzun metraj filmler yazıp çekmek istiyorum. edebi olarak şiir dışında yazdığım diğer alan, şimdilik deneme. belki ilerleyen zamanlarda bir deneme kitabı ya da bir aforizmalar kitabı hazırlayabilirim. 2021 yazında koşullar ve enerjim izin verirse uzun soluklu ve sıkı bir fanzin çıkarmak var kafamda. ve bunu fanzincilerin fanzini olarak, yani geniş bir ekiple çıkarmak gündemi var. şimdilik fanzinin içeriği ve yapısı hakkında bir şey demeyeceğim. sürpriz olsun…

Kısa Biyografi

1 Ağustos 1992’de Kadıköy/İstanbul’da doğdu. Kadıköy Lisesi’ni bitirdi (2010). İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okudu (2010-2013). Hukuk Fakültesindeki eğitimini yarıda bırakıp tekrar üniversite sınavlarına girdi. 2014 yılında girdiği Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon bölümünde son sınıf öğrencisi. Kadıköy’de yaşıyor.

 

Şiirleri; Bireylikler, Akatalpa, Şehir, Sincan İstasyonu, Vurgu, Eliz Edebiyat, Hayal, Lacivert Öykü Ve Şiir Dergisi, Babylon şiir kenti, Koza Düşünce, Lirik, Edebiyat Nöbeti, Dip gibi dergilerde ve kaotik, üç nokta sıvadık, hasat, 1kafa sesi, olgun ruhlar, yeni vizyon, grunge şiir, bikonuşalımmı gibi fanzin ve portallarda yayımlandı ve yayımlanmaya devam ediyor…

 

  • ‘’Halim Vaktime Küskün’’ dosyası, Ankara Üniversitesi Edebiyat Ödülleri 2019- Şiir Ödülü’nü kazandı.

 

  • ‘’Mevsim Bıçak Açtığında’’ dosyası, 23. Ali Rıza Ertan Şiir Yarışması’nda Başarı Ödülü’nü kazandı.

 

Kitapları;

 Şiir: Gece Gelen (2019) – Anima Yayınları

Şiir: Halim Vaktime Küskün (2020) – Kaos Çocuk Parkı Yayınları – Dip Serisi