Fihrist Portre ile her hafta çarşamba günü bir yazarı özel konuk alarak; sanatçının şiirini, hikâyesini veya edebî denemesini sunuyoruz. Eser eşliğinde yazarı da kısaca tanıttığımız Portre ile sanatçı kimliğine kısa bir ışık tutuyoruz.

Portre: M. Utku Yeşilöz

Vapur Saatleri / Şiir

Döndüm bir gülün çemberine on ikiye yirmi kala

bu sabah vapurda.

İç içe her dönüş bir gül eder ya

buradan da güneşin cumbalı evine döneceğim diyorum

fakat bir görünmezlikle bocalıyor sanki uyanıklık

başak, buğday ve burçak

sonra yine burçak hatta belki sarı

ağzımla kavrıyorum şu nar tarlasını.

Ceketimde üç erkek düğmesi oluveriyor

pantolonumda ve kemerimde bu sıkılganlık

bak yine acayip gül oluyor her çemberden bir kere dönünce

bacaklarımız var, bizi yetiştirir vapurlara

yükseldikçe yükseliyor gökyüzüne çemberden çıkan is ve ti sesi.

Öğlenin tamamına yetişmek istiyorum tanrı’m

tanrı’m, soyunuyor yavaş yavaş ve güzel

beni al ve ondaki güzelliğin çıplaklığına bırak

çemberi iç içe olan bir güle ne lazımsa

benim sesim ona içre kalıyor.

Bu sabah en aydınlık ve ufuk

kolay bulutlar gölgeliyor güverteyi

tutunurken su, vapur saatlerine

tanrı’dan önce dolanıyorum bir gülün çevresini.

Röportaj

– Sanat kavramına odaklandığınızda, zihninizde beliren ilk cümleler nelerdir?

Sanat, bir “iklim işi”. Yazına, müziğe, resme, fotoğrafa yüzümü döndüğüm her an o iklimdeyim. Yaratıcılığını kullanan, denemelerini sergileyen sanatçı ile alışverişteyim. Bu alışverişin adı “duygu”. Yansıtılan ve yansıyan bir duygu.

– Sanat kavramına bakışınız, eserlerinize yansıyor mu? Yoksa ürünleriniz, düşünsel olmaktan ziyade içsel ve anlık yansımalarınız mı?

-Sanat hakkında yansıyan şeyin ne ve ne kadar olacağı biraz da öznenin kendi konumundaki değişimine bağlı; zaman, mekân, benlik ve nesne algısına bağlı. Benim için söz konusu olan ve bakış açımı etkileyen birinci unsur “duymak”. Bu ise ne sadece anlık ne de sadece düşünsel bir durum. İşin bir ortası varsa ben oradayım.

– Sanat adına neler gerçekleştirdiniz, neler gerçekleştirmek istersiniz?Gelecekte çıkarmak istediğiniz ürünler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-Sanatı kendi köşemden izledim. Onun köşelerine merak saldım. Nitelikli kitaplar okudum -okumaya devam ediyorum-, şiiri düşündüm. Derken şiirler yayımlandı, sonrasında inceleme alanında yazdığım yazılar eklendi bu yolculuğa. Daha iyi, daha yeni olanın peşindeyim. Edebiyatla olan bağımı sıklaştırdığımdan bu yana benimle ve benim dışında gelişen her duruma bakışım farklılaştı. Yenilendikçe ve çoğaldıkça çoğalttığım şeylerin gelecekte de yanımda olmasını isterim.

Kısa Biyografi

M. Utku Yeşilöz, 1993 yılında Bolu’da doğdu. 2015 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Demirci Eğitim Fakültesi, Türkçe Öğretmenliği bölümünde eğitimini tamamladı. İzmir’de yaşamakta. Şiirleri ve yazıları Varlık, Akatalpa, Eliz Edebiyat, Çevrimdışı İstanbul, Ecinniler, Birikim, Roman Kahramanları, Edebiyatist, Matkap gibi dergilerde yayımlandı.