Fihrist Portre ile her hafta çarşamba günü bir yazarı özel konuk alarak; sanatçının şiirini, hikâyesini veya edebî denemesini sunuyoruz. Eser eşliğinde yazarı da kısaca tanıttığımız Portre ile sanatçı kimliğine kısa bir ışık tutuyoruz.

Portre: Emre Gürkan Kanmaz

Adil Son / Şiir

üzüldüğümü bilmiyor kuşlar

azaltan ne yeryüzünü, renkleri?

insanların çağdaş soytarılığını

süzüldüğümü bilmiyor kuşlar

 

yarıştığımı bilmiyor aşklar

çekilen çizgiler silme silik

kalplere dolu boşluğum ile

yer açtığımı bilmiyor aşklar

 

savaştığımı bilmiyor yıllar

saçlarım beyaz ve serüven

insanlığa doğru muyum ben?

yavaşlığımı ölçmüyor yıllar…

 

 

anladım

adil bir son

istemiyor tanrı

Röportaj

– Sanat kavramına odaklandığınızda, zihninizde beliren ilk cümleler nelerdir?

Sanat kavramına odaklandığımda zihnimde beliren ilk şey, sanatın insan doğası ve yaşamı dışında varlığını sürdürdüğüdür. Evet, sanat dediğimiz şeyi insan denen canlı türünün var ettiği açıktır ancak evrene baktığımızda da kusursuz bir sanatın varlığını hissedebiliyoruz.

– Sanat kavramına bakışınız, eserlerinize yansıyor mu? Yoksa ürünleriniz, düşünsel olmaktan ziyade içsel ve anlık yansımalarınız mı?

-Sanat kavramına bakışım eserlerime büyük ölçüde yansımaktadır. Bu bağlamda eserlerimin içeriğinde bireysel dil ve anlatım kullanmakla birlikte, bütününde evrensele yaklaştırmaya çabalarım. Bazen eserin içeriğine göre sembolist ve kapalı anlatım yoluna da başvurduğum oluyor, bazen de bambaşka bir çizgide ilerlediğim oluyor. 

– Sanat adına neler gerçekleştirdiniz, neler gerçekleştirmek istersiniz? Gelecekte çıkarmak istediğiniz ürünler hakkında neler söyleyebilirsiniz?

-Birçok dergi ve elektronik yayın organlarında sanat adına uzun yıllardır şiir, öykü, söyleşi, inceleme türünde örnekler sundum, sunmaya devam ediyorum. Birkaç edebiyat dergisinin kadrosunda yer aldım. İlk gençlik yıllarımda amatör olarak pandomim ve müzik ile ilgilendim. Bir süredir de uzun metraj film, senaryo taslaklarıyla uğraşmaktayım.

2018 yılında bir şiir kitabım yayınlandı. (Bellekte Sabah-Peron Kitap) Bir aksilik olmazsa yıl bitmeden ikinci kitabım için kolları sıvamış olacağım. Önümüzdeki yıl ise bir çocuk romanı projem var, onu gerçekleştirmek istiyorum.

Kısa Biyografi

1987 İstanbul doğumlu…

Şiir ve öykü çalışmaları; Mavi Liman, Karşın, Bireylikler, Caz Kedisi, Can Öykü Gazetesi gibi birçok edebiyat dergisi ve fanzinlerde yayınlandı. Peron Kitap tarafından “Bellekte Sabah”  isimli ilk şiir kitabı yayınlandı. (2018)

Şiirde ve öyküde yenilikçi olmaya çalışıyor.